BOWERS & WILKINS 685 S2 (AYAK HARİÇ) < Bookshelf Hoparlörler


      Alışveriş Sepetiniz için Tıklayınız >
1009 USD
KDV Dahil: 5,923.13

John Bowers ve hayat boyu arkadaşı olan Roy Wilkins tarafından 1966 yılında İngiltere’nin Worthing kasabasında kurulan B&W günümüzün en çok satılan ve bilinen hoparlörlerinin başında geliyor.Klasik müzik tutkunu John Bowers ürettiği her modelde müziğin zenginliğini ve keyfini dinleyicisine yaşatmak için pek çok yeniliğe imzasını atmıştır.70’li yıllara damgasını vuran DM modeli, 74 yılında günümüzde de her hoparlörde yer alan Kevlar, 1974 yılında 801, 1986 Yılında Matrix modelleri dünyanın en çok bilinen ve kullanılan hoparlörleri arasındaydı.1988 Yılında Abbey Road stüdyolarında B&W hoparlörlerinin kullanılmasıyla ünlenen firma günümüzde 800, CM ve 600 serilerinin yanı sıra, inceiling, ev sineması hoparlörleri üretmeye devam etmektedir.

The Decoupled Double Dome tweeter found in the 685 S2, and the rest of the new 600 Series, is technology taken straight from our award-winning CM10 speaker. A dual-layer design combines a thin aluminium dome for lightness and a thicker aluminium ring for rigidity – the result is absolutely stunning, with far greater clarity in the audible spectrum.

The tweeter is also decoupled from the main cabinet, kept physically separate in its own cavity with a ring of gel cushioning it from vibrations. This improves imaging and dispersion for a more natural, spacious treble.

As well as a decoupled, double dome aluminium tweeter, the two-way 685 S2 features a full-range 6.5-inch driver constructed from woven Kevlar and using Anti-Resonance Plug dustcaps, as seen in high-end Bowers & Wilkins speakers. The result is stunning audio quality from a highly versatile smaller speaker.

685 S2