BOWERS & WILKINS CM6 S2 (AYAK HARİÇ) < Bookshelf Hoparlörler


      Alışveriş Sepetiniz için Tıklayınız >
2873 USD
KDV Dahil: 16,865.37

John Bowers ve hayat boyu arkadaşı olan Roy Wilkins tarafından 1966 yılında İngiltere’nin Worthing kasabasında kurulan B&W günümüzün en çok satılan ve bilinen hoparlörlerinin başında geliyor.Klasik müzik tutkunu John Bowers ürettiği her modelde müziğin zenginliğini ve keyfini dinleyicisine yaşatmak için pek çok yeniliğe imzasını atmıştır.70’li yıllara damgasını vuran DM modeli, 74 yılında günümüzde de her hoparlörde yer alan Kevlar, 1974 yılında 801, 1986 Yılında Matrix modelleri dünyanın en çok bilinen ve kullanılan hoparlörleri arasındaydı.1988 Yılında Abbey Road stüdyolarında B&W hoparlörlerinin kullanılmasıyla ünlenen firma günümüzde 800, CM ve 600 serilerinin yanı sıra, inceiling, ev sineması hoparlörleri üretmeye devam etmektedir.

CM6 S2

The most precise and powerful small speaker in the CM Series - the CM6 S2 standmount speaker is the only CM standmount to feature Tweeter On Top technology.

The CM6 S2 with Tweeter On Top design stands out from the crowd - not just in terms of looks but, more importantly, performance. Separating tweeter from cabinet aids imaging and dispersion, creating a more lifelike sound and a better sense of space.

The CM6 S2 tweeter isn't just physically separated from its cabinet - it also uses our new Double Dome construction technique. An extra aluminium ring reinforces the rear of the main tweeter diaphragm, improving its rigidity. The result is stunning clarity and tonal purity

As with the rest of the CM Series, every key internal component has also been improved in the new CM6 S2. And externally subtle tweaks in design deliver improvements too - with cabinet fixing screws now invisible for a cleaner look, and three stunning finishes to match any room, including Rosenut real-wood veneer.

CM6 S2